Refinansowanie kredytu hipotecznego — jak zmniejszyć wysokie raty kredytu pomimo rosnących stóp procentowych?

Jakiś czas temu kupiłeś wymarzone mieszkanie lub dom, ale w ostatnich miesiącach masz coraz większy problem ze spłatą rat kredytowych? Z jednej strony jesteś bezradny wobec rosnących stóp procentowych. Z drugiej, możesz zdecydować się na opcję refinansowania kredytu hipotecznego. Dzięki temu możesz znaleźć kredyt o lepszych warunkach kredytowania, a także zmniejszyć miesięczną ratę kredytową. Sprawdźmy, na czy polega refinansowanie kredytu hipotecznego.

Na czym polega refinansowanie kredytu w Krakowie?

Refinansowanie kredytu polega na zaciągnięciu tzw. kredytu refinansowego, który przeznaczony jest na spłatę innego kredytu. Po kredyt refinansowy sięgają osoby, które mają trudności ze spłatą dotychczasowego zobowiązania, a dzięki nowej ofercie od innego banku w Krakowie mogą uzyskać lepsze warunki kredytowania niż dotychczas. Oznacza to, że decydując się na refinansowanie kredytu, możesz liczyć na niższe raty kredytowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku kredytów hipotecznych o wysokich ratach.

Czy refinansowanie kredytu hipotecznego jest opłacalne?

W ostatnich miesiącach stopy procentowe wzrosły na tyle, że spłata kredytu hipotecznego stała się problematyczna dla wielu osób. W takim przypadku przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest jak najbardziej zasadne i opłacalne. I choć jesteś zdany na stopy procentowe, które odgórnie narzuca NPB, to możesz negocjować z bankiem inne warunki kredytu hipotecznego. A zatem, jeśli znajdziesz ofertę banku z niższą marżą kredytu hipotecznego, to refinansowanie twojego zobowiązania będzie się opłacać. Jednak to niejedyny sposób, aby za pośrednictwem banku zmniejszyć raty swojego kredytu.

Przede wszystkim, decydując się na refinansowanie kredytu hipotecznego, możesz poszukać oferty kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym. W takim przypadku niestraszne ci będą zmiany stóp procentowych, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytów o oprocentowaniu zmiennym.

Refinansowanie kredytu hipotecznego w Krakowie.

Po drugie, decydując się na zawarcie umowy kredytu hipotecznego z innym bankiem, możesz również wydłużyć okres spłaty kredytu. W takim przypadku raty kredytu automatycznie staną się niższe, dzięki czemu będą one mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Poza tym refinansowanie kredytu hipotecznego w Krakowie sprawdzi się w przypadku osób, które spłacają kilka kredytów mieszkaniowych. Wystarczy, że zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który połączy wszystkie twoje zobowiązania w jedno. Wówczas zamiast kilku rat kredytu, będziesz spłacał tylko jedną.

Ile kosztuje refinansowanie kredytu hipotecznego?

Z zaciągnięciem kredytu hipotecznego zawsze wiążą się określone koszty. Nie inaczej jest, gdy zamierzasz refinansować kredyt w Krakowie. Na ostateczny koszt kredytu hipotecznego w nowym banku będą składać się:

 • usługa wyceny nieruchomości,
 • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego w dotychczasowym banku,
 • prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego refinansowego,
 • ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego,
 • opłata za zmianę hipoteki w księdze wieczystej.

Jeśli chcesz mieć pewność, że refinansowanie kredytu będzie dla ciebie opłacalne, koniecznie weź pod uwagę te opłaty, a nie tylko RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu hipotecznego. W tym celu najlepiej skorzystaj z usług eksperta finansowego z Krakowa, który pomoże ci znaleźć najlepszą ofertę kredytową. Dzięki temu będziesz miał pewność, że całkowity koszt kredytu będzie dla ciebie akceptowalny.

Refinansowanie kredytu hipotecznego w Krakowie z MM Finanse

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Jako że wartość kredytów hipotecznych jest stosunkowo duża, to załatwienie wszelkich formalności związanych z refinansowaniem kredytu nie jest takie proste. Niemniej jednak, jeśli tylko masz odpowiednią zdolność kredytową, cała procedura będzie łatwiejsza niż w przypadku zaciągnięcia pierwotnego zobowiązania.

Najpierw jednak musisz znaleźć ofertę banku, z której chciałbyś skorzystać w ramach refinansowania kredytu hipotecznego w Krakowie. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych rankingów kredytów hipotecznych lub zdać się na doświadczenie sprawdzonego eksperta kredytowego z Krakowa. W tym drugim przypadku możesz liczyć nie tylko na to, że ekspert znajdzie dla ciebie kredyt na atrakcyjnych warunkach, ale i pomoże ci przebrnąć przez wszelkie formalności.

Gdy już znajdziesz najlepszą ofertę kredytową, czas przygotować dla banku odpowiednie dokumenty. Najczęściej są to:

 • umowa kredytowa z dotychczasowym kredytodawcą,
 • zaświadczenie o wysokości zadłużenia,
 • dokumentacja dotycząca twojej zdolności kredytowej,
 • wypis z księgi wieczystej,
 • wycena nieruchomości.

Dodajmy jeszcze, że jak to w przypadku większych zobowiązań bywa, taki kredyt wymaga zabezpieczenia. Natomiast zabezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi przede wszystkim sama nieruchomość.

Gdy już dostarczysz dokumenty do banku, zostanie na ich podstawie wydana decyzja kredytowa. Jeśli będzie ona pozytywna, a ty również zaakceptujesz warunki kredytu, możesz podpisać umowę kredytu hipotecznego. Pamiętaj jednak, aby zawczasu dokładnie ją przeczytać i wyjaśnić wszelkie niejasności. Dokładnie zapoznaj się z całkowitą kwotą kredytu oraz całkowitym kosztem kredytu. Zweryfikuj oprocentowanie kredytu hipotecznego (oprocentowanie stałe czy zmienne oprocentowanie) i rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Upewnij się co do okresu kredytowania, rodzaju rat kredytu (raty równe, malejące, rosnące), czy wysokości rat kredytu.

Czy przy refinansowaniu kredytu potrzebny jest wkład własny?

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie wkładu własnego, czyli kwoty, która stanowi 10-40% wartości nieruchomości. W przypadku kredytu refinansowego wkład własny stanowi różnica pomiędzy wartością nieruchomości a kapitałem pozostałym do spłaty. Co ważne, wartość nieruchomości ma wynikać z wyceny zewnętrznej lub bankowej.

W praktyce wygląda to tak, że biorąc kredyt refinansowy na nieruchomość, nie musisz ponownie uiszczać wkładu własnego. Chyba że bank uzna, że kredyt wymaga zabezpieczenia w większym wymiarze.

Refinansowanie kredytu hipotecznego to często jedyny sposób na zmniejszenie rat kredytowych i terminową spłatę kredytu. Zwłaszcza że stopy procentowe i koszty życia wciąż rosną, przez co coraz więcej osób ma trudności ze zmieszczeniem się w domowym budżecie przy ciągłym wzroście wysokości rat. Dlatego warto zawczasu rozejrzeć się za nowym kredytem hipotecznym, który będzie łatwiejszy w spłacaniu.

Refinansowanie kredytu hipotecznego Kraków
Refinansowanie kredytu hipotecznego Kraków

Podsumowanie – Refinansowanie kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego polega na natychmiastowej spłacie takiego kredytu ze środków uzyskanych za pośrednictwem innego banku.
Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku opłaca się, jeśli zależy ci na zmniejszeniu rat kredytu, konsolidacji kilku kredytów mieszkaniowych w jeden lub na zmianie warunków kredytu na atrakcyjniejsze.
Z refinansowaniem kredytu hipotecznego wiążą się takie koszty jak: opłata za wycenę nieruchomości, objętej hipoteką, prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu, prowizja za udzielenie kredytu refinansowego, ubezpieczenie nieruchomości, czy opłata za zmianę hipoteki w księdze wieczystej.
Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku wymaga przygotowania takich dokumentów jak: umowa kredytu mieszkaniowego, zaświadczenie o wysokości zadłużenia, wypis z księgi wieczystej, wycena nieruchomości oraz dokumenty dotyczące zdolności kredytowej.
Do uzyskania kredytu hipotecznego refinansowanego zazwyczaj nie jest wymagane posiadanie wkładu własnego.
Aby znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny refinansowany, warto zajrzeć do porównywarki kredytów hipotecznych, które umożliwiają poznanie szczegółów kredytu hipotecznego online lub zgłosić się do eksperta finansowego w Krakowie.
Refinansowanie kredytu hipotecznego

F.A.Q.

Refinansowanie kredytu hipotecznego — najczęściej zadawane pytania.

 1. Czy można refinansować kredyt hipoteczny w innej walucie niż złotówka?
Zgodnie z rekomendacją KNF, aby refinansować kredyt w innej walucie niż złotówka, musisz uzyskiwać dochody właśnie w takiej walucie. Jednocześnie część banków pozwala na przeniesienie kredytu w euro na kredyt w złotówkach, ale najczęściej wiąże się to z niekorzystnym przewalutowaniem, co zmniejsza opłacalność refinansowania zobowiązania. Szczególnie że mówimy o kredycie hipotecznym, którego kwota jest zazwyczaj wysoka.
 1. Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Przede wszystkim zacznij od przejrzenia rankingu kredytów hipotecznych. Dzięki temu zorientujesz się, na jaką ofertę kredytu możesz liczyć. Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z pomocy doświadczonego eksperta finansowego w Krakowie. Pomoże ci on dobrać najlepszą ofertę, a także przeprowadzi cię przez wszelkie formalności i wyjaśni niejasności.
 1. Gdzie przenieść kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny opłaca się przenieść do innego banku w Krakowie, który zaoferuje ci lepsze warunki kredytowania. Mogą one dotyczyć wysokości marży, wydłużenia okresu kredytowania bądź zamiany oprocentowania zmiennego na oprocentowanie stałe kredytu.

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami naszych klientów: