Jak działamy?
1.
Analiza Twoich potrzeb oraz możliwości kredytowych
Zadamy Ci dużo pytań, chcemy poznać jak najlepiej Twoją osobę, sytuację w której się znajdujesz, plany na przyszłość oraz sytuację finansową. Wszystko po to, aby dobrać odpowiednio najlepszy produkt, dopasowany do Twoich potrzeb. Pomożemy Ci zbudować plan działania, który zabezpieczy Cię, najlepiej jak jest to możliwe.
2.
Wspólnie zbudujemy plan działania
3.
Przygotowanie oferty kredytowej
4.
Podpisanie umowy kredytowej i wypłata kredytu
5.
Monitoring i dalsza współpraca
F.A.Q.
Co to jest scoring kredytowy i dlaczego jest taki ważny?
Rozpatrując wniosek o kredyt, bank zwraca uwagę na tzw. scoring kredytowy.
Co to jest scoring kredytowy?
Banki stosują różne rodzaje scoringu zależy to od etapu współpracy z klientem.
Wyróżniamy następujące rodzaje scoringu: scoring behawioralny – punkty wnioskodawcy przyznawane są na podstawie analizy jego dotychczasowej obsługi produktów finansowych, scoring aplikacyjny – punkty wnioskodawcy przyznawane są na podstawie jego danych osobistych i majątkowych, określanych w specjalnej karcie scoringowej, które po zsumowaniu stanowią miarę oceny ryzyka związanego z potencjalnym kredytobiorcą,
scoring kredytowy – stosowany przez banki przy udzielaniu kredytów i przez niektóre firmy niefinansowe przy sprzedaży np. produktów na abonament,
scoring fraudowy – proces przypisywania potencjalnemu klientowi (scoring aplikacyjny) lub istniejącemu klientowi (scoring behawioralny) prawdopodobieństwa popełnienia nadużycia, fałszerstwa lub celowego złamania umowy.
Czy wszystkie banki posługują się tym samym modelem scoringowym przy ocenie kredytobiorców?
Sporządzeniem modeli scoringowych zajmują się specjaliści z różnych dziedzin takich jak matematyka, statystyka czy psychologia. Najbardziej zaawansowane modele uwzględniają nawet 20 zmiennych. Choć zazwyczaj wszędzie uwzględniane są te same kryteria, to dla jednego kredytodawcy jeden czynnik może być ważniejszy niż inny. W praktyce zatem modele scoringowe brane pod uwagę przy ocenie kredytobiorców mogą, choć nieznacznie, różnić się od siebie.
Jakie czynniki są brane pod uwagę przez banki przy ustalaniu scoringu kredytowego?
Terminowe spłacanie zobowiązań i opłacanie rachunków na czas może nie wystarczyć, aby scoring kredytowy był wysoki. Pod uwagę bowiem brany jest szereg innych czynników, w tym m.in.:
- wysokość miesięcznych dochodów,
- wykształcenie,
- wykonywany zawód,
- stabilne zatrudnienie,
- status mieszkaniowy,
- wiek,
- stan cywilny,
- liczba osób na utrzymaniu,
- ubezpieczenie na życie,
- stan rachunków w banku,
- korzystanie z kart płatniczych,
- referencje bankowe,
- posiadane zobowiązania,
- umowa z telefonią komórkową.
Co wpływa pozytywnie wpływać na wysoki scoring kredytowy?
- brak zobowiązań finansowych,
- brak osób na utrzymaniu,
- wyższe wykształcenie,
- deficytowy zawód,
- oszczędności na koncie.
Najlepiej postrzegani przez banki są rzetelni i rozważni klienci, którzy terminowo płacą rachunki i spłacają swoje zobowiązania oraz nie wpadają w spiralę zadłużenia. Oczywiście istnieją sposoby na podniesienie scoringu kredytowego i tym samym zwiększenie szans na otrzymanie kredytu.
Należy jednak pamiętać, że wartość scoringu nie zmieni się z dnia na dzień. Zmiana pracy, podniesienie dochodów czy zmiana sytuacji rodzinnej podniesie scoring, jednak musi minąć czas, zanim widoczne będą efekty podjętych działań.
Co może mieć negatywny wpływ na scoring kredytowy?
Jeżeli w ostatnim czasie nie stroniłeś od kredytów i pożyczek, to tracisz wiarygodność z punktu widzenia banku. Jest to bowiem sygnał ostrzegawczy dla kredytodawcy, że masz kłopoty finansowe i terminowa spłata poprzednich zobowiązań sprawia Ci problem.
Nadal masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu poprzez nasz formularz kontaktowy poniżej.
Zapraszamy do kontaktu.